Je to vlastně okamžitý nápad. Parťákově dcerce začínají jarní prázdniny a my si řekneme, "co si tak taky neudělat takové malé jarní volno". Zamluvit pokoj v penzionu, zavolat přátelům na Orave, kteří si operativně zařídí dovču, do auta zabalit to nejnutnější a v pondělí ráno vyrazit směr naše milované Slovensko. Mezipřistání v Humpolci, s horkou polévkou na naší oblíbené benzínce, před vjezdem na dálnici, další pak v Kroměříži u našich a pak už na jeden zátah až do Dolného Kubína. Večeře v penzionu Koliba je skvělá a zdržíme se až do zavíračky. Roubená chalupa s nádhernými řezbářskými detaily v interiéru mne uchvátila natolik, že jsem si řekl, že se sem vrátím s foťákem. Jsme ale po celodenní cestě unaveni a tak se loučíme a vracíme se na naši základnu v Zemianskej Kúrii. Je úterní ráno a my snídáme v penzionu (jídlo je chutné a je v ceně ubytování). Prohlížím si s vkusem zařízený interiér rodinné restaurace. O pár desítek minut později už pořádáme u našich přátel v Kubíně válečnou poradu. Prý nějaké biofarmy na Liptove. Sedáme do auta a vyrážíme, je pod mrakem a sotva mineme Liptovský Mikuláš začíná sněžit. Co by jste také od února čekali. Navigace v autě se trochu dohaduje s navigací v mobilu a tak to beru středem. Sjedu z hlavní cesty a začínám se pomalu prohrabávat zasněženou silnicí. "Tohle už asi zpátky nevyjedeme" říkám si když zjišťuju, že jsme sjeli špatně. Auto si naštěstí se svahem docela dobře poradí, malá dušička v nás ale stejně je. Vracíme se na hlavní a o pár stovek metrů dál nacházíme první farmu. Foťák zůstává v bezpečí brašny a nevytáhnu ho dokonce ani tehdy, když se na malou chvíli rozestoupí obloha a na horizontu zahlédneme vrcholky Vysokých Tater. Druhá farma, nákup Liptovských sýrů a cesta zpět. Najíždíme na zasněženou dálnici a závratnou osmdesátkou se vracíme zpět na Oravu. Druhá válečná porada probíhá za jízdy v autě. Volba padá na aquapark v Bešeňovej. Pohled na plné parkoviště nás ale donutí změnit plány a zamířit o pár kilometrů dál, do Lúček. Vodopád v Lúčkach si pamatuju ještě z léta a tentokráte vybaven stativem si půlhodinku s Wilim hrajeme, než jsme zcela spokojeni. Dámy si zatím povídají v autě, nad nějaké mrznutí u vodopádu s foťákem jsou povzneseny. Touha po koupání nás ani pak neopouští a tak pokračujeme do nedalekých stejnojmenných termálů. Je to nečekaný zážitek. Plavání ve venkovním bazénu za teploty vzduchu okolo nuly a ve vodě, co má 36°C je úžasná zábava, po setmění ještě umocněná tím, jak na nás z tmavé oblohy jedna po druhé začínají dopadat nádherně zespodu osvícené, sněhové vločky. Den se chýlí ke konci a my se šťastně vracíme do Dolného Kubína ...
neděle 29. března 2020
čtvrtek 26. března 2020
Jak jsem se zaseknul v čase ...
Nevím teda jak vy, ale já jsem v pořádným průšvihu !!! Zastavil se mi totiž čas a to hnedle nadvakrát ! Ne nebojte se , nebudu po vás chtít studovat Eisteinovu teorii relativity, kdež, je to daleko prozaičtější. Ale abych to vzal pěkně popořádku. Je to už dva roky, či tak nějak, kdy jsem pohřbil své digitální hodinky. Pravdou je, že už bylo přes to poškrábaný sklo na ciferník vidět tak špatně, že jsem musel dávat ten svůj hodně blízko k tomu jejich, abych správný čas vůbec rozeznal. Tehdy jsem se tedy rozhodl, že si pořídím hodinky nové, staré dobré ručičkové, jen s datumovkou, abych nemusel číst ty malý číslice na digitálkách. Tak jsem si tedy pořídil jedny, které se mi moc líbily. Jenže se mi za nějaký čas ztratily. Objednal jsem si tedy jiné, už levnější a pár dnů po tom co přišly, jsem našel i ty první. Od té doby jsem žil ve dvojím čase. Původní myšlenka, že ty pěknější budu nosit do společnosti a ty horší zase do práce, vzala, jak jistě tušíte, brzy za své ... Prostě jsem nosil jen ty levnější. Ve svém věku už parádu fakt nehoním, páč s mou postavou by mi stejně zdrhla. Já, funící kilometr za domem a paráda někde na druhým konci republiky. Proč o tom všem ale píšu. Zastavil se mi dnes totiž na těch horších, které běžně nosím, čas, páč baterka prostě nejni nesmrtelná.. A co čert nechtěl, stalo se tak deset dnů po vyhlášení karantény a tudíž představa že si zejtra dojdu do hodinářství pro jinou , vzala rychle za své. No nic, "mám přece ty druhé, sváteční", řek jsem si, a hrnul se pro ně. Jenže ty už hezkejch pár dnů, či hodin (ví Bůh) nešly taky a tak se stalo, že se mi uprostřed koronavirovej krize, definitivně zastavil čas. Myslím, že nic horšího se mi už fakt stát nemohlo, kdo z nás by taky chtěl, aby se zasekl zrovna v takové nešťastné době ?
A tak tu sedím u stolu, koukám na hodinky, které se zastavily dvě minuty před dvanáctou (chápete tu ironii ?) a přemejšlím, jak s pomocí toho E = mc² zase probudit ten navždy usnutej čas ...
...
neděle 22. března 2020
Horné povážie ... (Slovač očami čehúna)
Každá cesta má svoj začiatok, priebeh a koniec a tá naša má svoj koniec
práve dnes...
Včerajší deň bol v znamení niekoľkonásobnej zmeny plánov. S našimi priateľmi a vernými sprievodcami sme pôvodný plán navštíviť Oravu postupne zmenili na výlet do (z eufórie včerajšej noci) prebúdzajúceho sa Martina a ďalej ku Strečnu a Žiline a aj návštevu Žiliny sme popoludní kvôli dažďu museli zrušiť a vymeniť za, cestou do Dolného Kubina, navštívené rodisko Jánošíkove, Terchovú.
Kto by nepoznal Strečno, hrad týčiaci sa
na skalnom ostrohu a strážiaci úzky kaňon rieky Váh vedúci k Martinu. Výhľady na široké údolie
Váhu, Žilinu a okolité hory sú nádherné. Vrámci prehliadky hradu sme si
vypočuli dve krásne, na klávesy živo zahrané skladby od Mozzarta, ktoré sa
potom ešte dlho rozliehali v kamenných stenách hradu a v našich srdciach.
Terchová ležiaca tak trochu stranou hlavných ciest prekvapila nádherným
kostolom a čarokrásnou okolitou krajinou. Cestu vedúcu pod mohutným masívom
Rozsutca lemujúcu stánkami so všetkými možnými druhmi ovčích syrov prerušila
ešte zastávka v sedle Rovná hora v výške 751m, z ktorej boli neskutočne krásne
výhľady na obidve strany.
Je nedeľné ráno, ležím v izbe penziónu v
Bobrovníku a hlavou si premietam celú tú náročnú týždennú cestu. Prvé okamihy
na Slnečných jazerách, Nitru, Zvolen, nádhernú krajinu v okolí Šomošky, Lučenec
s milou a večne vysmiatou kamarátkou Evkou, Slovenský kras aj raj, neskutočne
krásny Spiš, Litpov, Oravu, Turiec, všetky tie miesta, ktoré sme navštívili. Najťažšie však bude
lúčenie s našimi priateľmi na Orave. Ako tiez vznikali fotografie uvidíte na
poslednej momentke Andrejky, na ktorej sme ja a Wili v akcii.
Preklad do slovenčiny posledných troch dielov napísala Andrejka...
Vdaka
Slovensko a do skorého videnia !!!
pátek 6. března 2020
Sedmikráska ...
"Dědo koukej !!!"
Zahlásila toho rána Bombelka a já koukal jak spadlej z višně. V polovině února držela v ruce dvě sedmikrásky, co se na její dlani třpytily jako dvě malá sluníčka. Trochu mi jich přišlo líto, byly jedny z prvních které jsme objevili a taková vzácnost by měla dál růst. Pak jsem si ale řekl, že za chvíli jich bude plná louka a tyhle dvě by u té cesty stejně dlouho nevydržely. Nezlobil jsem se, malá prostě objevuje svět, ale i tak jsem ji vysvětlil, že trhat kytky jen tak z plezíru není úplně dobré. "Všimla sis jak velký rozdíl je mezi kytkou co jsi právě utrhla a mezi tou, co stále ještě kvete na louce ?" Ohromný !!! Malá se nejdřív zadívala na ta dvě nešťastná sluníčka v dlani a pak na to jedno, co stále ještě rostlo v trávě. "Už to vidím, dědo, ona se hýbá !" "Přesně tak, maličká, když dejcháš tak žiješ a můžeš lidem okolo sebe přinášet radost, když nedejcháš, je to začátek konce, prostě se někde rozplyneš a zbudou jen vzpomínky". Malá se na chvíli zamyslela a pak položila tu záludnou otázku :
"Dědo a co když dejcháš a nežiješ ?"
???
...
čtvrtek 5. března 2020
Petře ...
Naší milé Petře
zakoupíme vepře
naděláme klobásky
co vyléčí ji od lásky
Oheň stále hoří
žal ať plyne k moři
nalejem si vína
a dokud bude slina
budeme si zpívat
čáry máry fuk
... ťuk ...
...
neděle 1. března 2020
Spiš ... (Slovač očami čehúna)
Nehovor, že si bol v raji, kým si nespoznal Spiš...
Ranný
kúpeľ v Palcmanskej Maši bol skvelý napriek tomu, že sa hladina ortuti
teplomeru nevyšplhala cez šestnástku. Mám silné podozrenie, že nás má Spiš rád,
pretože sotva sme naložili batožinu a sadli si do auta, začalo pršať a prestalo
presne vo chvíli, keď sme o hodinu neskôr vystupovali v Spišskej Novej Vsi. Aby
som Spiš však neprechválil, musím tiež dodať, že v najvyššom bode horskej cesty
sa lejak premenil na prietrž a prietrž potom na krúpy, tak sme to najhoršie
museli prečkať na odstavnom parkovisku pri ceste. Obed v úžasom centre Spišskej
Novej Vsi v japonskej reštaurácii bol výborný a po prehliadke centra sme potom
pokračovali cestou ku Spišskému Podhradiu.
Raj
som si vždy predstavoval ako údolie Šangri-La. Ako to vysnívané úrodné údolie,
niekde v Himalájach, plné zelene a farieb, obklopené horami týčiacimi sa do
nebetyčných výšok, s nádherným palácom uprostred. A presne taký pohľad sa mi
naskytol aj z veže Spišského hradu. Aby toho nebolo málo, začala čarovať aj
obloha a v neuveriteľnom divadle svetiel a tieňov začala medzerami medzi
baránkami kresliť svetlom v krajine. Stál som ako vo vytržení a nemohol sa toho
pohľadu nasýtiť. A potom som to pochopil, ak je niekde nejaký raj, musí to byť
tu !!! Ten neuveriteľný obraz raja nás potom sprevádzal až ku Popradu, kým ho
uzavrela vysoká hradba Tatier vystupujúcich z hmly severu...
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)